KalkulatorPrzykładowe wyliczeniaAktualnościGdziePrawko
ObliczAkcyze.pl
KalkulatorPrzykładowe wyliczeniaAktualnościGdziePrawko

Wartość samochodu a akcyza

Obliczanie wartości samochodu, czyli kupiłem samochód w Uni Europejskiej okazyjnie, co teraz?

Cały czas dostajemy mnóstwo zapytań wyglądających mniej więcej tak:

wartosc samochodu

Kwota od której liczona jest akcyza, to wartość samochodu z umowy, czyli w tym przypadku powinien Pan wpisać równowartość 700 Euro, jednakże nie może być to kwota zaniżona. Jeżeli podana kwota znacznie odbiega od wartości rynkowej, urząd może zakwestionować podaną kwotę i wezwać do zmiany kwoty lub wskazania przyczyny tej różnicy. Wartość rynkowa jest ustalana na podstawie systemu EuroTax. W przypadku nie spełnienia kryteriów, urząd dokonuje obliczeń - jeśli wartość samochodu odbiega od wartości oszacowanej o co najmniej 1/3 doliczany jest podatek powiększony dodatkowo o koszty opini biegłego.

Nie wolno zaniżać wartości samochodu pisząc niższą kwotę, jednak nie należy jej z tego powodu zawyżać. Najważniejsze to udokumentować wszelkie wady pojazdu wpływające na wycenę, np. jeśli samochód jest mocno porysowany/podrapany warto wykonać zdjęcia. Oczywiście nie można zapominać o załączeniu dowodu zakupu za podaną kwotę.

Sprawdzanie wartości pojazdy - EUROTAX

Niestety sprawdzenie wartości pojazdu nie należy do naprostszych - jeśli znacie prostszą metodę napiszcie nam na Fanpage'u. Aby oszacować wartość należy wejść na stronę EuroTax. Tam należy się zarejestrować i podać następujące dane:Niestety tylko kilka pierwszych wycen jest darmowych - aby móc wyceniać więcej pojazdów, trzeba mieć wykupiony abonament.

Czy urzędy często stosują się do tego przepisu?

Na sam koniec, załączamy link do artykułu opisującego jeden z takich przypadków.

ObliczAkcyze.pl to auto kalkulator akcyzy, pozwalający policzyć całkowity koszt sprowadzanie samochodu zza granicy(np. z Niemiec), a także koszt tablic rejestracyjnych i rejestracji. Kalkulator opłat wylicza orientacyjną cenę, która może się różnić od faktycznie wydanej kwoty. Wszelkie uwagi prosimy kierować na adres:. Strona korzysta z cookies.