KalkulatorPrzykładowe wyliczeniaAktualnościGdziePrawko
ObliczAkcyze.pl
KalkulatorPrzykładowe wyliczeniaAktualnościGdziePrawko

Rejestracja samochodu z Niemiec

Sprowadziłeś samochód z Niemiec i chciałbyś go zarejestrować? Rejestracja auta z Niemiec (a właściwie z UE) nie musi być skompilkowany. Ten poradnik przeprowadzi Cię krok po kroku przez proces rejestracji, abyś mógł skończyć ją szybko i bez problemów. W razie pytań śmiało pisz do nas na Fanpage'u (link w stopce)!

samochód z niemiec

Dokumenty potrzebne do rejestracji

Termin na złożenie wniosku o akcyzę wynosi 14 dni od daty sprowadzenia samochodu do RP. Samochód należy zarejestrować do 30 dni od podpisania umowy kupna-sprzedaży. Jeśli jednak przegląd samochodu kończy się niedługo, zalecamy wykonanie przeglądu technicznego na 'starym' dowodzie rejestracyjny przed rozpoczęciem procedury rejestracji. Dowód tymczasowy jest ważny 30 dni lub do daty ważności badania technicznego - bez ważnego dowodu samochód nie może poruszać się pod drogach. Oto dokumenty wymagane do rejestracji:
 1. Niemiecka karta pojazdu ('Duży brief', przykład)
 2. Ostatni dowód rejestracyjny
 3. Umowa kupna-sprzedaży
 4. Dowód zapłaty akcyzy (więcej z w następnym akapicie)
 5. Tłumaczenia dokumentów
Czego nie potrzebujemy:
 • Zaświadczenia o niepodleganiu płacenia VAT (od 1 stycznia 2015 r.)
 • Potwierdzenia zapłaty opłaty recyklingowej (od 1 stycznia 2016 r.)
Przed wizytą w lokalnym urzędzie radzimy odwiedzić stronę urzędu - bardzo dużo placówek tego typu umożliwia rejestrację na daną godzinę przez internet lub monitorowanie na bieżąco obsługiwanych numerków. Dzięki temu unikniemy bezsensownego czekania w kolecje w urzędzie.

Tłumaczenie dokumentów

Do przetłumaczenia wszystkich dokumentów należy skorzystać z usług tłumacza przysięgłego - nie można robić tego na własną rękę (ani narzędziami takimi jak google translate). Tłumaczenie musi mieć postać papierową - na stronach znajduje się zawsze okrągły stempel z:
 • Imieniem i nazwiskiem tłumacza
 • Językiem
 • Pozycją tłumacza na liście tłumaczy przysięgłych
Koszt takiej usługi u tłumacza przysięgłego waha się od 50 do 150 zł. Listę tłumaczy przysięgłych można sprawdzić na tej stronie

Przegląd techniczny

Pora na przedostatni krok rejestracji auta z Niemiec - badanie techniczne. Od 22 września 2009 urząd komunikacji ma obowiązek akceptowania zagranicznych badań technicznych - jeśli badania są ważne, nie musimy dokonywać ponownego przeglądu w Polsce. Przepis ten jednak nie dotyczy samochodów z kierownicą po lewej stronie, taksówek, pojazdów uprzywilejowanych, przystosowanych do przewozu towarów niebezpiecznych, podlegających dozorowi technicznemu (np. z instalacją gazową). Datę ważności przeglądu możemy znaleźć w zależności od kraju w rubryce:Jednakże urzędnicy często podważają ten zapis i wymagają ponownego badania technicznego w Polsce. Możemy wtedy dokonać tkz. przeglądu uzupełniającego, który jest znacznie tańszy. Koszt takiego przeglądu oscyluje w okolicach 60 zł. Koszt pełnego przeglądu rejestracyjnego wynosi około 100 zł lub 150 zł w przypadku samochodów z instalacją LPG.
Edit. Odpowiadając na częste pytania - przeglądu można dokonać bez tablic rejestracyjnych, jednak samochód w takim przypadku powinien zostać dostarczony na przegląd na lawecie.

Płacimy akcyzę

Deklarację musimy złożyć w terminie do 14 dni od ściągniecia pojazdu, przed rejestracją. Deklarację możemy złożyć elektronicznie przez stronę www.puesc.gov.pl lub w urzędzie (osobiście lub listownie). Najpierw należy obliczyć wartość akcyzy tutaj. Wpłaty należy dokonać na konto Urzędu Skarbowego w Nowym Targu (niezależnie od miejsca zamieszkania):

Urzędu Skarbowego w Nowym Targu, nr konta 84 1010 1270 0008 2422 2400 0000

Strona Ministerstwa Finansów

Wniosek o rejestrację samochodu - wizyta w wydziale komunikacji

Z kompletem dokumentów (lista) oraz dowodem osobitym, udajemy się do wydziału komunikacji. W przypadku, gdy samochód jest przerestrowywany w obrębie miasta potrzebujemy zabrać ze sobą dodatkowo tablice rejestracyjne - nie będą one zmieniane, lecz zostanie na nie naklejona naklejka. Po opłacie około 250zł otrzymamy tablice tymczasowe (czerwony litery) oraz tymczasowy dowód rejestracyjny (miękki). Taki dowód jest ważny 30 dni lub do dnia w którym kończy się ważność przeglądu technicznego. Co więcej, zrobienie badań technicznych nie wydłuża okresu ważności dowodu tymczasowego. Jeśli ważność dowodu rejestracyjnego skończy się, samochód nie może poruszać się pod drogach - grozi za to mandat w wysokości 50 zł za brak ważnego dokumentu, odholowanie auta (300-400 zł) oraz 30 zł za każdy dzień na parkingu policyjnym. Kierowcy jest zabierany miękki dowód oraz otrzymuje pokwitowanie, na podstawie którego może odebrać twardy dowód.

Odbiór trwałego dowodu rejestracyjnego - koniec procedury rejestracju samochodu z Niemiec.

Czyli kolejna wycieczka do urzędu (zalecamy skorzystanie z rejestracji online). W terminie 30 dni od otrzymania miękkiego dowodu zostanie wyrobiony dowód twardy - stały. Do odbioru twardego dowodu rejestracyjnego potrzebujemy:
 • dowodu osobistego
 • dowodu tymczasowego lub pokwitowanie o jego zabraniu
 • karty pojazdu, jeśli została wydana
 • dokument potwierdzający zawarcie ubezpieczenia
 • pełnomocnictwa jeśli było potrzebne
W trakcie tej wizyty powinniśmy otrzymać nowe tablice rejestracyjne oraz stały dowód rejestracyjny. To już ostatni krok procedury!

Podsumowanie - ile kosztuje rejestracja samochodu

Właśnie zakończyliśmy cały proces - rejestracja samochodu z Niemiec zakończona! Ile to nas kosztowało? Koszt rejestracji mocno zależy od wartości akcyzy.

Przykład - Volkswagen Passat 1.6 TDI

Przykładowa wartość samochodu36 000 zł
Pojemność1598 cm3
Akcyza1 116 zł
Rejestracja250 zł
Pełny przegląd/przegląd uzupełniający100 zł/60 zł
Opłaty razem1466/1426 zł
Razem37 466/37 426 zł

Przykład - BMW 330d

Przykładowa wartość samochodu41 000 zł
Pojemność2 993 cm3
Akcyza7 626 zł
Rejestracja250 zł
Pełny przegląd/przegląd uzupełniający100 zł/60 zł
Opłaty razem7976 / 7936 zł
Razem48 976/48 936 zł
ObliczAkcyze.pl to auto kalkulator akcyzy, pozwalający policzyć całkowity koszt sprowadzanie samochodu zza granicy(np. z Niemiec), a także koszt tablic rejestracyjnych i rejestracji. Kalkulator opłat wylicza orientacyjną cenę, która może się różnić od faktycznie wydanej kwoty. Wszelkie uwagi prosimy kierować na adres:. Strona korzysta z cookies.