KalkulatorPrzykładowe wyliczeniaAktualnościGdziePrawko
ObliczAkcyze.pl
KalkulatorPrzykładowe wyliczeniaAktualnościGdziePrawko

Rejestracja samochodu z Niemiec

Sprowadziłeś samochód z Niemiec i chciałbyś go zarejestrować? Proces rejestracji nie musi być skompilkowany. Ten poradnik przeprowadzi Cię krok po kroku przez proces rejestracji, abyś mógł skończyć ją szybko i bez problemów.

Dokumenty potrzebne do rejestracji

Termin na złożenie wniosku o akcyzę wynosi 14 dni od daty sprowadzenia samochodu do RP. Samochód należy zarejestrować do 30 dni od podpisania umowy kupna-sprzedaży. Oto dokumenty potrzebne do rejestracji:
  1. Niemiecka karta pojazdu ('Duży brief', przykład)
  2. Ostatni dowód rejestracyjny
  3. Umowa kupna-sprzedaży
  4. Dowód zapłaty akcyzy (więcej z w następnym akapicie)
  5. Tłumaczenia dokumentów
Czego nie potrzebujemy:
  • Zaświadczenia o niepodleganiu płacenia VAT (od 1 stycznia 2015 r.)
  • Potwierdzenia zapłaty opłaty recyklingowej (od 1 stycznia 2016 r.)

Tłumaczenie dokumentów

Tłumaczenia wszystkich dokumentów musi dokonać tłumacz przysięgły. Tłumaczenie musi mieć postać papierową - na stronach znajduje się zawsze okrągły stempel z:
  • Imieniem i nazwiskiem tłumacza
  • Językiem
  • Pozycją tłumacza na liście tłumaczy przysięgłych
Koszt tłumaczenia dokumentów waha się od 50 do 150 zł.

Przegląd techniczny

Od 22 września 2009 urząd komunikacji ma obowiązek akceptowania zagranicznych badań technicznych - jeśli badania są ważne, nie musimy dokonywać ponownego przeglądu w Polsce. Przepis ten jednak nie dotyczy samochodów z kierownicą po lewej stronie, taksówek, pojazdów uprzywilejowanych, przystosowanych do przewozu towarów niebezpiecznych, podlegających dozorowi technicznemu (np. z instalacją gazową). Datę ważności przeglądu możemy znaleźć w zależności od kraju w rubryce:Jednakże urzędnicy często nie respektują tego zapisu i wymagają ponownego badania technicznego w Polsce. Możemy wtedy dokonać tkz. przeglądu uzupełniającego, który jest znacznie tańszy. Koszt takiego przeglądu oscyluje w okolicach 60 zł.
Edit. Odpowiadając na częste pytania - przeglądu można dokonać bez tablic rejestracyjnych, jednak samochód powinien zostać dostarczony na przegląd na lawecie.

Płacimy akcyzę

Deklarację musimy złożyć w terminie do 14 dni od ściągniecia pojazdu, przed rejestracją. Deklarację możemy złożyć elektronicznie przez stronę www.puesc.gov.pl lub w urzędzie (osobiście lub listownie). Najpierw należy obliczyć wartość akcyzy tutaj. Wpłaty należy dokonać na konto Urzędu Skarbowego w Nowym Targu (niezależnie od miejsca zamieszkania):

Urzędu Skarbowego w Nowym Targu, nr konta 84 1010 1270 0008 2422 2400 0000

Strona Ministerstwa Finansów

Wniosek o rejestrację samochodu

Z kompletem dokumentów (lista) udajemy się do urzędu komunikacji. Po opłacie około 250zł otrzymamy tablice tymczasowe (czerwony litery) oraz tymczasowy dowód rejestracyjny (miękki). Następnie w ciągu 30 dni musimy zgłosić się po odbiór dowodu rejestracyjnego.

Podsumowanie - koszty rejestracji

Koszt rejestracji mocno zależy od wartości akcyzy.

Przykład - Volkswagen Passat 1.6 TDI

Przykładowa wartość samochodu36 000 zł
Pojemność1598 cm3
Akcyza1 116 zł
Rejestracja250 zł
Pełny przegląd/przegląd uzupełniający100 zł/60 zł
Opłaty razem1466/1426 zł
Razem37 466/37 426 zł

Przykład - BMW 330d

Przykładowa wartość samochodu41 000 zł
Pojemność2 993 cm3
Akcyza7 626 zł
Rejestracja250 zł
Pełny przegląd/przegląd uzupełniający100 zł/60 zł
Opłaty razem7976 / 7936 zł
Razem48 976/48 936 zł
ObliczAkcyze.pl to internetowy kalkulator akcyzy, pozwalający policzyć całkowity koszt sprowadzanie samochodu zza granicy(np. z Niemiec). Kalkulator opłat wylicza orientacyjną cenę, która może się różnić od faktycznie wydanej kwoty. Wszelkie uwagi prosimy kierować na adres:. Strona korzysta z cookies.